MAPY NUMERYCZNE
Transformacja cyfrowa gospodarki surowcami mineralnymi i ochrony terenów górniczych
26 – 27.09.2024 r. Ustroń
Tematyka konferencji
Politechnika Śląska, Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej wspólnie z Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk będzie organizował w dniach 26-27 września 2024r. IV edycję konferencji naukowej z cyklu: MAPY NUMERYCZNE W GÓRNICTWIE.
Celem Konferencji jest dyskusja i wymiana doświadczeń kadry inżynieryjno-technicznej zakładów górniczych, przedstawicieli nauki, samorządowców oraz przedstawicieli administracji państwowej a także wytwórców oprogramowania oraz producentów sprzętu geodezyjnego na temat udziału nowoczesnych technologii geoinformacyjnych w przetwarzaniu danych kartograficznych, fotogrametrycznych, teledetekcyjnych w systemach informacji przestrzennej o terenach górniczych oraz w systemach planowania i eksploatacji złoża.
Merytoryka naszych dyskusji ogniskować się będzie wokół zagadnień związanych z transformacją cyfrową obejmującą spójne modelowanie informacji górniczej i geologicznej z wykorzystaniem standardów geoinformacyjnych, integracji źródeł danych fotogrametrycznych, teledetekcyjnych, kartograficznych oraz metod i algorytmów automatycznego modelowania, a także analiz i wizualizacji danych 3D oraz zastosowań technologii wirtualizacji, czyli tzw. „cyfrowych bliźniaków”.
Chcielibyśmy, aby nasze spotkanie stało się impulsem do wypracowania i upowszechnienia w drodze dyskusji bezpiecznych procesów obsługi i monitorowania transformacji krajowego sektora wydobywczego związanych ze stopniowym jego wygaszaniem.
W naszej ocenie MAPY NUMERYCZNE już dziś i zapewne w przyszłości również stanowić będą główne źródło monitoringu transformacji cyfrowej gospodarki surowcami mineralnymi i ochrony terenów pogórniczych w Polsce. Wielopłaszczyznowe monitorowanie i raportowanie procesu transformacji, poza dostarczaniem informacji o aktualnych zmianach powinno umożliwiać antycypowanie i prognozowanie zmian w przyszłości. Monitorowanie to wiąże się z obsługą techniczną znacznej ilości danych, sporządzaniem eksperckich raportów tematycznych i analiz, które wykorzystywane mogą być przez różne grupy interesariuszy do monitorowania przebiegu prowadzonej transformacji.
Wierzymy, że konferencja nasza – prowadzona w formie praktycznych warsztatów – będzie doskonałą szansą na wymianę poglądów i doświadczeń pozwalając na integrację środowisk związanych z szeroko rozumianą geoinformatyką górniczą w kraju.
Serdecznie zapraszam do udziału naprawdę warto!
Prof. dr hab. inż. Franciszek PLEWA
Dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa
i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej