Już tylko 10 dni pozostało do odbywającego się w Ustroniu wydarzenia na temat nowoczesnych technologii pomiarowych i geoinformatycznych stosowanych w dziedzinie górnictwa w Polsce.
Hasłem przewodnim IV edycji konferencji naukowej z cyklu „Mapy numeryczne w górnictwie” jest „Transformacja cyfrowa gospodarki surowcami mineralnymi i ochrony terenów górniczych”.
Cel spotkania oraz jego tematyka znalazły pełne uznanie we władzach administracji naszego państwa. Główny Geolog Kraju, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska prof. Krzysztof Galos, nie tylko objął konferencję patronatem, ale również zaplanował wygłoszenie referatu na temat innowacji i wzrostu efektywności w zakresie gospodarowania surowcami mineralnymi w obszarze dokumentowania złóż i obsługi geologicznej kopalń.
Ponadto konferencja została objęta patronatem honorowym prezesa Wyższego Urzędu Górniczego dr. inż. Piotra Litwy, który wskazuje, że konferencja pozwoli na integrację środowisk związanych z szeroko rozumianą geoinformatyką górniczą w naszym kraju, oraz Ministerstwa Przemysłu.
W trakcie wydarzenia, poza sesjami referatowymi, prowadzone będą zajęcia w formie praktycznych warsztatów i szkoleń, w ramach których uczestnicy będą mogli wymienić poglądy oraz doświadczenia w zakresie nowych technologii zarządzania informacją przestrzenną na terenach górniczych.
Uczestnicy tegorocznej edycji konferencji mają możliwość zgłaszania nieodpłatnych publikacji, które zostaną wydane w czasopismach naukowych „Geoinformatica Polonica”, „Budownictwo i Architektura” lub w przyszłym roku w materiałach Szkoły Eksploatacji Podziemnej (E3S lub IOP).
Współorganizatorami konferencji są: Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej oraz Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk.